Rodzinka z telewizji

Na ostatniej konferencji prasowej poświęconej wynikom finansowym TVN Piotr Walter nie mógł usiedzieć na miejscu. Uszy boleśnie piekły, na skroni tańczyły kropelki potu, a głowa nerwowo skręcała w kierunku lewego nadgarstka. Prezesowi stacji nie ma się co dziwić, bo kurs akcji TVN spada sukcesywnie już od połowy 2011 roku. Prawie każda konferencja prasowa stacji to prawdziwa droga krzyżowa dla członków zarządu. Jak dotąd młody Walter trzymał się twardo, zostając po prezentacji wyników, żeby odpowiadać na pytania dziennikarzy. Tym razem nie wytrzymał i wymsknął się cichcem z sali.

Jednak może na tamtej listopadowej konferencji nie chodziło wcale o spadek odporności prezesa na kryzysowe doniesienia z parkietu? Kilka dni po niej spółka ogłosiła jeszcze bardziej sensacyjną wiadomość. Z końcem roku Piotr Walter przestanie być w zarządzie TVN. Stanowisko prezesa telewizji objął 11 lat temu, a tym samym zastąpił na nim swojego ojca Mariusza. Kiedy w 2009 roku prezesurę przejął Markus Tellenbach, Walter-junior został wiceprezesem stacji. Jej pracownikom ciężko uwierzyć w tę decyzję. Dla nich reprezentant założycieli TVN-u był gwarancją niezależności i pewną ,,stałą systemu” – jak mówią anonimowo w wywiadach. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?
Pod koniec rządów młodego Waltera TVN przeżywa ogromny kryzys. Branża medialna nie ma się najlepiej, rynek reklamy topnieje w oczach, a widownia TVN wykrusza się szybciej, niż ta z Polsatu czy TVP. Zdaniem analityków odejście juniora, który ma zastąpić swojego ojca na stanowisku wiceprezesa ITI, niewiele tutaj zmieni. Roszady w zarządach to kwestia poboczna dla dobra całej spółki, więc po ogłoszeniu decyzji kurs akcji TVN tylko delikatnie zapulsował. Jednak roszady w rodzinach milionerów to ważny sygnał dla zupełnie innej grupy osób.
Walterowie dają przykład bogatym polskim dynastiom, których ojcowie czekają z przekazaniem spuścizny w ręce synów i córek. Czeka na to 25-letnia Nicole Soszyńska – córka producentów kosmetyków AA. Czeka na to 31-letni Michał Niemczycki, którego ojciec dysponuje fortuną wycenianą na 1,7 mld zł. Czeka też młoda Kulczykówna, Victoria Wejchert, Tobias Solorz i wielu innych. Pewnie jeszcze trochę postoją w kolejce, bo Walter zmienił Waltera w wieku 45 lat.

Advertisements