Jednogroszowy miliarder

JAKUBAS MULTICO

Grosz do grosza i jest kokosza, mówi przysłowie. W przypadku Zbigniewa Jakubasa kokosza znosi prawdziwe złote jaja

Masz w portfelu jakieś drobniaki, jeździsz metrem w Warszawie, kupujesz złotą biżuterię? Jeśli tak to pośrednio wspierasz interesy Zbigniewa Jakubasa, miliardera notowanego na 15. miejscu na Liście 100 Najbogatszych Polaków ,,Wprost”. Jakubas to główny akcjonariusz Mennicy Polskiej, która produkuje znajdujące się w obiegu monety oraz przetapia złoto w sztaby. W tym roku ten biznes Jakubasa trochę straci. Narodowy Bank Polski podjął właśnie decyzję o wycofaniu z obiegu monet jedno i dwugroszowych. Biznesmen bardzo się nie przejął Mennica Polska jedna z nielicznych prywatnych mennic na świecie bije monety dla kilkudziesięciu państw.

Zobaczcie jak fajnie wygląda własna fabryka pieniędzy:

Oczkiem w głowie biznesmena są teraz pociągi, lokomotywy i budowa infrastruktury kolejowej. Kontrolowana przez niego spółka Newag produkuje głównie elektryczne i spalinowe zespoły trakcyjne, a ZNLE Gliwice – lokomotywy. Pociągami z firm Jakubasa dojeżdżają do pracy Szybką Koleją Miejską oraz Kolejami Mazowieckimi tysiące warszawiaków.  Biznesmen wraz z Siemensem dostarczy wkrótce nowe wagony dla warszawskiego metra.

W zrealizowanym przez autorów PNB wideoklipie biznesmen opowiada o swoim biznesowym życiorysie.

– Nie trzeba kraść! Pierwszy milion jak i następne można zarobić zupełnie legalnie – mówi Jakubas.

Najbardziej niesamowite jest to, że do fortuny doszedł sprytnie pomnażając zaledwie 7 tys. dolarów. Dostał je od rodziców, aby kupić mieszkanie w Warszawie. Zamiast tego założył sklep z odzieżą. Potem importował komputery obchodząc embargo nałożone na Polskę w latach 80′. Był właścicielem wytwórni wody mineralnej w Krynicy, którą sprzedał koncernowi Coca-Cola. Dziś inwestuje w kilkanaście spółek. – Płacę podatki w Polsce. Chcę wspierać polski przemysł. Nie podoba mi się kiedy kolejni ministrowie jeżdżą do Pekinu podlizywać się Chińczykom. Czy my jesteśmy gorsi? – pyta.

Advertisements