Kiedy Solorz prześcignie Kulczyka?

kulsol
Gdyby nie gigantyczny kredyt, którym sfinansowano zakup telekomunikacyjnej spółki Polkomtel, to Zygmunt Solorz-Żak przewodziłby rankingowi 100 Najbogatszych Polaków Wprost. Już za kilka lat będzie współwłaścicielem wolnej od zobowiązań, najbardziej zyskownej i największej polskiej firmy telekomunikacyjnej w naszym regionie Europy. Wtedy zostawi w tyle nie tylko Kulczyka, ale i większość europejskich miliarderów.

 
Ile ma Kulczyk? Ale tak na serio…
Majątek Kulczyka jest obecnie wyceniany na 12,5 miliarda złotych, ale to nie wszystko. To raczej kwota jaką biznesmen zgadza się ujawnić. Faktycznie ma więcej, a nie chce być bohaterem “Faktu” i “Super Expressu” – jako ten, który zarabia miliardy, kiedy Polacy biednieją na potęgę.
Warto przypomnieć, że kiedy jesienią 2010 r. Jan Kulczyk miał kupić od rządu energetyczną spółkę Enea bez ceregieli położył na stole 11 mld zł w gotówce. Według nieoficjalnych informacji niektóre banki inwestycyjne wyceniały biznesy Kulczyka na ponad 18 mld zł.
W 2011 roku Kulczyk Holding (to ta firma zarządza większością przedsięwzięć biznesmena) zarobił na czysto 816 mln.
W 2010 r. ponad 5 mld, ale na ekstra wynik miała wpływ słynna transakcja zamiany udziałów Kompanii Piwowarskiej na akcje globalnego producenta piwa SabMiller. W 2009 r. zysk wyniósł 295 mln, w 2008 r. 196, a w poprzednich dwóch latach ponad 70 mln zł. Odliczając super-transakcję i nisko-dochodowy okres sprzed 6-7 lat przyjmijmy, że średnio będzie zarabiał 450 mln zł.

Ile ma Solorz-Żak?

Zygmunt Solorz-Żak startuje z pozycji 10,5 mld zł. Polkomtel, operator telefonii komórkowej Plus, warty jest około 15 mld złotych Notowany na warszawskiej giełdzie Polsat Cyfrowy z telewizją Polsat – 6,8 mld zł, a zespół elektrowni Pątnów Adamów Konin wyceniany jest na 1,5 mld zł – tylko trzy największe biznesy, których udziałowcem jest Zygmunt Solorz-Żak warte są ponad 23 miliardy złotych. Problem to ponad 15 mld kredytu na zakup telekomunikacyjnej spółki.
Aby kupić Polkomtela musiał się „skeszować”, jak mówią eksperci, i pozbyć się części udziałów. Między innymi spieniężył kawałek telewizji Polsat (kupił ją Polsat Cyfrowy, ale spółkę i tak kontroluje Solorz). Wkład własny biznesmena to 4,8 mld zł.
W ubiegłym roku Polkomtel przy 7,13 mld zł przychodów miał 2,7 mld zysku. Przychody spadają, a jeszcze w 2008 roku dochodziły do prawie 9 mld. Ale Solorz to mistrz cięć, potrafi trzymać koszty w ryzach, przecież jego Cyfrowy Polsat jest o 100 mln zł bardziej zyskowny niż TVN.

Dlatego spółce udało się utrzymać dobre wyniki między innymi dzięki sprzedaży usług internetowych. Część z 13,8 mln klientów telefonii korzysta z szybkiego mobilnego internetu. Przychody Plusa z tej działalności wzrosły o 22 proc.

Plan miliardera jest następujący: utrzymać rentowność i przewagi konkurencyjne, spłacając kredyt. W 2012 roku Solorz spłacił o ponad 800 mln zł więcej niż przewidywała umowa. W 2016 roku, o ile hossa dopisze, chce wprowadzić Polkomtela na giełdę i sprzedać ok. 40 proc. akcji inwestorom. Po to by w 2018 roku oraz w 2020 roku spłacić duże transze kredytu (odpowiednio 5,3 i 4,6 mld złotych).

W nadchodzących latach ranking “Wprost” będzie więc wyglądał o wiele ciekawiej. Już w 2017-18 roku fortuny obu biznesmenów mają szanse się zrównać. W 2020 roku Solorz-Żak spłaci swoje zobowiązania. Jeśli Polkomtel utrzyma pozycję rynkową i będzie zarabiał tak jak teraz, można przypuszczać, że będzie wyceniany na więcej niż 20 mld złotych.
W kolejnych latach Solorz odleci na galaktykę bogactwa podobnie jak Meksykanin Carlos Slim, którego telekomunikacyjne przedsięwzięcia wywindowały na szczyt listy najbogatszych świata.
„Uwalniając się od zobowiązań finansowych założyciel Polsatu znajdzie się w okolicach pierwszej setki najbogatszych ludzi świata. Obok Rosjanina Romana Abramowicza, Niemki Joanny Quandt, współwłaścicielki fabryki samochodów BMW oraz Georgio Armaniego, słynnego dyktatora mody” – pisze całkiem słusznie Wprost.

PS. Chyba że Ryszard Krauze znajdzie ropę w Kazachstanie albo Jan Kulczyk złoto w Afganistanie. Zagrożeniem naszego scenariusza jest też rozwód Solorza, gdzie przez podział majątku fortuna może się „rozwodnić”- jak to mówią.

tab kulsol

Advertisements