Rocznica firmy Kasi Tusk

Kasia Tusk - materiały prasowe GlossyBox

Kasia Tusk już ponad rok na własnej działalności gospodarczej. Czy pół miliona dochodu rocznie jest realne?

Niedawno minął rok odkąd Kasia Tusk postanowiła sformalizować swój biznes. Dokładnie 5 września 2012 roku założyła własną działalność gospodarczą MLE Katarzyna Tusk. W Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej można wyczytać, że czerpie profity z prowadzenia kampanii reklamowych, a także usług fotograficznych i pośrednictwa w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w Internecie. To fakt – córka premiera to prawdziwy słup reklamowy. Czy rzeczywiście wyciąga z bloga 400 – 650 tys. złotych rocznie jak donoszą niektóre media? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Z sondażu firm FashionFan, Interactive Research Center i LeadR wynika, że blogi modowe odwiedza 44 proc. polskich internautów zainteresowanych modą. Dla czytelników są one bardziej inspirujące od prasy i telewizji. Jednak od ,,Make Life Easier” Kasi Tusk popularniejsza jest ,,Madame Julietta” Julii Kuczyńskiej. Według szacunków Pej.cz Kasia Tusk,ze swojego bloga uzyskała 400 tys. zł przychodu za 2012 rok, z perspektywą na 650 tys. zł w 2013 r.
Konkrety, a nie szacunki można zweryfikować w oparciu i zeznanie PIT albo sprawozdanie finansowe spółki. Ponieważ sporo publikuje się o rzekomych kokosach szafiarek my również postanowiliśmy dołożyć swoją skromną wycenę tego biznesu.

Reklamy na blogu premierówny to kilka okienek, nie zawsze wypełnionych przekazem reklamowym. Kasia Tusk publikuje cennik – 70 zł za jedną reklamę dziennie. Drogo. Teoretycznie mogłaby więc liczyć na około 50-80 tys. zł rocznie. Ale trzeba jeszcze wypłacić prowizję 30-50 procent sprzedawcy reklam czyli Adtaily.

Moim zdaniem mocno przeszacowane są także wpływy z reklamy kontekstowej. Kasia Tusk publikuje kilka, kilkanaście wpisów w miesiącu. Zdjęcia z podpisem marek z których skomponowała swoje stylizacje. Stałych partnerów ma kilkunastu, to m.in.: Topshop, Zara, Mango Converse, Starbucks, San Pellegrino i Nikon. Tacy partnerzy pokrywają koszty modowych eskapad do Paryża, Londynu, Mediolanu i innych stolic mody, ewentualnie płacą minimum 7-10 tys. zł za współpracę i promocję.

Kasia Tusk współpracuje z marką odzieżową Reserved (publikując zdjęcia i wspominając ciepłym słowem o jej najnowszej kolekcji) pomimo skandalu wywołanego katastrofą budowlaną w fabryce Rana Plaza Bangladeszu. Przypomnijmy, że w ruinach fabryki, gdzie zginęło 700 osób, znaleziono metki z kolekcji odzieżowej Cropp. A obie marki należą do firmy odzieżowej LPP, która zgrabnie wyparła się odpowiedzialności za los wykorzystywanych robotników.

Na ,,Make Life Easier” są też jednorazowe promocje konkretnych produktów: biżuterii Pandora, nowej sieci sklepów odzieżowych American Eagle Outfiters, czy prezentacja kosmetyków do włosów Phenome. Takie wpisy nawet z podlinkowaniem do strony nie są jednak warte więcej niż kilka tysięcy złotych. Reasumując, Uważam, że w tych wszystkich opowieściach o giga-forsie blogerek modowych jest ziarno prawdy. Ziarenko.

Gdyby rzeczywiście Kasia Tusk miała pół miliona dochodu rocznie, płaciłaby monstrualny podatek dochodowy, ponad 100 tys. rocznie. Byłoby to szaleństwem. Zakładam, że przy takim poziomie biznesu natychmiast zakłada się spółkę z o.o. czy inną, która daje lepsze możliwości podatkowe i rozliczania kosztów. Tak przecież funkcjonuje najlepszy blog technologiczny Antyweb. Jego dokładne dane finansowe zostały niedawno opublikowane pod tym adresem:
http://wyborcza.pl/1,75478,14534594,Zarobki_czolowego_blogera_ujawnione__Pyskowka_w_sieci.html. Szału nie ma.

Swego czasu próbowaliśmy skontaktować się z Kasią Tusk, jednak po kilku dniach córka premiera poinformowała nas, że od wielu lat nie udziela wywiadów i nie pojawia się w żadnych mediach. – Wszelkiego rodzaju informacje na temat mojej osoby można znaleźć na stronie, którą prowadzę (makelifeeasier.pl). W ramach ułatwienia znalezienia materiałów, polecam przejrzeć wywiady, których udzieliłam jakiś czas temu – poinformowała.

Poniżej zamieszczamy wypis z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, gdzie znajdują się podstawowe dane również o działalności Kasi Tusk.

 

kasia tusk - działalność

 

 

Advertisements