Kolejowa bonanza Jakubasa

JAKUBAS MULTICO

Kupił firmę za 6 mln zł, zainwestował 130 mln, a dziś zgarnął ponad 400 mln zł. Po dzisiejszej sprzedaży akcji Newagu Zbigniewa Jakubasa stać na najdroższego szampana na świecie.

Akcje producenta pociągów Newag zadebiutowały dziś na Giełdzie Papierów Wartościowych, w ciągu dnia kurs wynosił około 23 zł. Tymczasem w ramach IPO inwestorzy instytucjonalni płacili za akcję w 20,5 zł, a indywidualni 19 zł. Zarobek zatem całkiem niezły bo koło 22 proc. – podlicza autor bloga http://www.przeglad-finansowy.blogspot.com.

Jednak najwięcej na tym debiucie jednak zarobił sam Zbigniew Jakubas. Kiedy w 2006 roku kupował za 6 mln zł nowosądeckie Zakłady Naprawy Taboru Kolejowego w Nowym Sączu wiele osób pokpiwało, że kupuje kupę złomu i siedzących na niej sfrustrowanych robotników.

Jakubas zainwestował w firmę 30mln zł własnych środków. Znalazł menedżerów i ludzi, którzy wymyślili i potrafili wyprodukować całe portfolio produktów – szybkie pociągi, lokomotywy, wagony metra. Dodatkowo reinwestował w firmę jak twierdzi w 100 mln z zysków uzyskanych w kolejnych latach. Sprzedawane dziś podczas debiutu na giełdzie akcje spółki warte były ponad czterysta milionów i w większości należały właśnie do Zbigniewa Jakubasa.

– W Polsce wciąż można uczciwie zarobić i pierwszy milion, i kolejne, a nawet dojść do miliarda – mówi w naszym filmie.

Jak on to robi? Do majątku wycenianego na 1,4 mld złotych, a teraz już na prawie 2 mld doszedł pomnażając 7 tys. dolarów jakie dostał od rodziców na zakup mieszkania w Warszawie. W tajemnicy przed bliskimi zainwestował je w sklep z odzieżą, a potem…

można zobaczyć to tu: http://www.youtube.com/watch?v=p6nT_E5Y8Z8

Advertisements