Król e-papierosów

dawid urban pnb
Namówił do elektronicznego palenia milion Polaków i zbił na nich fortunę.

Kiedy kilka lat temu Chińczycy przysłali mu pierwszego elektronicznego papierosa, nie wiedział, że dzięki prostemu kawałkowi plastiku dzisiaj stanie się milionerem. Dawid Urban z eSmoking World jest największym dystrybutorem elektronicznych papierosów w kraju. Rocznie zarabia na nich po kilkadziesiąt milionów złotych.
Pierwszy sklep otworzył 4 lata temu w warszawskiej Galerii Mokotów. Na początku odwiedzali go sami gapie, którzy mylili jego e-papierosowy sklep ze stoiskiem jubilerskim. W końcu e-papierosy kształtem przypominają eleganckie pióra i długopisy. Jednak po kilku miesiącach zaczął przyciągać nie tylko pierwszych klientów, ale też młodych przedsiębiorców, którzy na zasadzie franczyzy chcieli otwierać podobne sklepy w całej Polsce. I tak e-papierosy od Urbana zalały cały kraj. Dzisiaj są dostępne w ponad tysiącach stoisk i sklepów zlokalizowanych nawet w najmniejszych miasteczkach.
Włosy natarte żelem, energiczny krok, w tym roku skończył 30 lat. Nie lubi krawatów, drogich zegarków i złotych spinek do mankietów. Nadal chce pozostać skromnym chłopakiem z Kaliszkowic – małej wioski pod Poznaniem, gdzie się wychował. Z biznesem kombinował jak większość młodych Polaków. Godzinami przeglądał oferty chińskich sprzedawców i pośredników, oferujących eksport towarów do Polski. Razem z kolegami złożyli się po tysiaku i ściągnęli z Chin kilka kartonów klubowych świecidełek. Słomki do drinków świecące w ciemności, plastikowe kostki lodu, fluorescencyjne podkładki pod kufle. Urban w przerwach między zajęciami chodził po poznańskich pubach i klubach z walizką wypchaną kolorowymi gadżetami. Pierwsza dostawa zeszła w kilka dni. Potem były kolejne aż w końcu Chińczycy przysłali Urbanowi pudełeczko z pierwszym e-papierosem. Zaryzykował i zamówił całą dostawę nowinek z Chin. To był złoty strzał.
W ciągu trzech lat przychody jego firmy wzrosły dziesięciokrotnie. Jego firma zostało niedawno okrzyknięta najszybciej rozwijającym się przedsiębiorstwem w Wielkopolsce, a sam Urban trafił do listy finalistów prestiżowego konkursu Ernst&Young na Przedsiębiorcę Roku 2013. Urbanowi marzy się, żeby polski e-papieros został naszym hitem eksportowym.

Advertisements