Najdroższe rozwody w Polsce

lancokoroński-lubomirski

Po Janie Kulczyku, Zygmuncie Solorzu-Żaku, majątek dzieli książęca para – Dominika Lubomirska i Jan Lubomirski-Lanckoroński. Oto ranking najdroższych rozwodów w Polsce.

Dwutygodnik ,,Grazia” pisze o rozpadzie małżeństwa Dominiki Kulczyk i Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego. Po 10 latach stażu para rozstała się. O kryzysie w związku książęcej pary plotkowano od kilku miesięcy, kiedy Dominika lub Jan pojawiali się publicznie bez obrączek. Chociaż nie promowali się na okładkach tygodników byli namiastką tego, kim są dla Brytyjczyków księżna Kate i książę William.
Jak zaczął się ten mariaż arystokratycznych korzeni i wielkich pieniędzy? Jan i Dominika poznali się podczas jednego z hucznych balów jakie rodzina Lubomirskich urządzała na zamku w Wiśniczu, swojej rodowej miejscowości. Kulczyk już wówczas jeden z najbogatszych Polaków przyleciał tam śmigłowcem wraz z rodziną. Para wkrótce się pobrała, pracowali w Poznaniu w centrum Stary Browar, należącym do Grażyny Kulczyk.
Pierwszy medialny ,,coming-out” pary nastąpił w 2011 roku, kiedy razem pojawili się na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika ,,Wprost”. Ich majątek wyceniono wówczas na 150 mln zł. Dominika Kulczyk-Lubomirska wraz z psychologiem Jackiem Santorskim prowadzi Grupę Firm Doradczych „Values” oraz Akademię Psychologii Przywództwa przy Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Jan Lubomirski-Lanckoroński jest radcą prawnym. Zaczynał biznes jako sprzedawca kanapek we własnym barze. Dziś inwestuje w luksusowe nieruchomości biurowe i mieszkalne. Jego specjalnością są obiekty zabytkowe, które po odrestaurowaniu sprzedaje z zyskiem.
Mam nadzieję, że wybaczycie ,,pudelkowy” charakter wpisu, ale ma też on swój kontekst biznesowy. Ten rozwód będzie z pewnością należał do biznesowych “top 5” w historii Polski. Nie wiemy jak wygląda podział majątku Dominiki i Jana. Według danych KRS oboje mają udziały w spółce Kulczyk Lubomirski Property, zajmującej się inwestowaniem w nieruchomości. Do najbardziej spektakularnych projektów tej spółki należy Ufficio Primo, odbudowany budynek na ul. Wspólnej 62 w Warszawie, dawna siedziba komunistycznego rządu Bolesława Bieruta. Jan Kulczyk zlecił prace remontowe zięciowi Janowi Lubomirskiemu-Lanckorońskiemu. Premiera odbyła się wiosną 2012 roku przy okazji uroczystej gali Polskiej Rady Biznesu. Efekt zaskoczył samego Kulczyka – wszedł, rozejrzał się i oniemiał. – Jasiu, ale żeś to zrobił! No, nie mogę się nadziwić – krzyknął i wziął księcia w ramiona. Ufficio Primo jest najdroższym miejscem dla biznesowych imprez w Warszawie.

Od ponad roku rozwodzi się Zygmunt Solorz- Żak, drugi z najbogatszych Polaków z majątkiem wycenianym na prawie 10 mld zł.
Biznesmen wydał oświadczenie, w którym informował, że rozstanie nie będzie miało żadnych konsekwencji biznesowych. Współpracownicy Solorza przekonywali że sprawy majątkowe małżeństwa zostały już uregulowane, a przygotowania do sądowego usankcjonowania rozstania trwały od dłuższego czasu. Za część z nich można uznać wystąpienie Małgorzaty Żak z Rady Nadzorczej spółki PAI Media (to jeden z biznesowych wehikułów za pomocą których Zygmunt Solorz realizuje największe transakcje jak np. przejęcie kontroli nad Elektrimem).
Z pewnością jednak 52-letniej Małgorzaty Żak nie można nazwać osobą, która nie miała wpływu na biznesową drogę miliardera. Poznali się jeszcze w latach 80. Małgorzata Żak pracowała wtedy w banku, a Solorz właśnie do niej przyszedł założyć konto walutowe. Według nieoficjalnych informacji kiedy podczas kolejnych rozpraw zagrały emocje Małgorzata Żak zażądała 4 miliardów złotych. Oferta miliardera brzmiała 500 mln w gotówce i ranczo w Afryce. Trwają kolejne rozprawy.

Jana Kulczyka rozwód kosztował spadek z pierwszego na 9 miejsce w rankingu najbogatszych Polaków. Rozstanie Jana i Grażyny Kulczyków odbyło się z dala od wścibskich paparazzi i przy uszanowaniu prywatności pary. Po ponad 30 latach małżeństwa sąd w Londynie – gdzie para miała jedną ze swoich posiadłości – potwierdził rozpad związku i podział majątku. Grażyna Kulczyk zachowała głównie inwestycje w Polsce: poznańskie centrum handlowe Stary Browar, wycenianą na 100 mln euro kolekcję sztuki, liczne nieruchomości m.in rezydencję w Poznaniu, a także udziały w mało znanej firmie Zremb – handlującej maszynami budowlanymi.

Kolejny rozwód na liście najbogatszych dotyczył Kazimierza i Wiesławy Herba założycieli farmaceutycznej firmy Neuca z Torunia. To jeden z największych hurtowych sprzedawców leków w Polsce. Wycena firmy przekracza 1,2 mld zł. Mimo rozwodu oboje pozostali akcjonariuszami spółki mając po ok. 20 proc.

320 tys. zł – jeszcze tyle dwa miesiące temu kosztował Janusza Palikota rozwód ze swoją byłą żoną Marią Nowińską. Mogło być gorzej, bo eksżona chciała od Palikota aż 57 mln zł zadośćuczynienia. Proces sądowy między byłymi małżonkami trwał 7 lat i zakończył się dopiero w październiku tego roku. Po ogłoszeniu wyroku Palikot odetchnął z ulgą, bo do tej pory oddał przecież Nowińskiej bagatela 40 mln zł. W nieruchomościach, dziełach sztuki i gotówce. Dla eksmałżonki lidera trzeciej największej partii w polskim Sejmie to i tak było mało. Zaraz po rozwodzie w 2005 r. oskarżyła Palikota, że ten ukrył przed nią sporą część majątku, przenosząc swoje spółki na karaibską wyspę Curacao. Sąd oddalił jednak roszczenia Nowińskiej, przyznając jej mniej niż jeden procent z kilkudziesięciu milionów złotych, których domagała się od męża.

Advertisements