image-1

Cechy dobrego biura rachunkowego

Biuro rachunkowe to jedno z pierwszych miejsc, które powinien odwiedzić świeżo upieczony przedsiębiorca. Choć może to się początkowo wydawać nieprawdopodobne, to bardzo szybko dojdziemy do wniosku, że umowa z biurem rachunkowym może nas wybawić od poważnych kłopotów i bardzo przykrych rozmów, zwłaszcza z pracownikami urzędu skarbowego.

Niestety lub na szczęście dla nas, biur rachunkowych jest bardzo dużo np. Tax Bonus z Dąbrowy Górniczej. To z jednej strony pozwala nam na wybór tego najlepiej dostosowanego do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości. Z drugiej jednak powoduje, że na rynku obecni są przedsiębiorcy prowadzący tego typu działalność, którzy mówiąc oględnie, nie są specjalistami w swojej dziedzinie. To oznacza z kolei, że zanim podpiszemy umowę z biurem rachunkowym, powinniśmy sprawdzić ich pod kątem trzech kluczowych cech.

1. Kwalifikacje

Przede wszystkim ważne są kwalifikacje. Teoretycznie biuro rachunkowe może otworzyć każdy, kto ma ku temu możliwości. W praktyce jednak każdy z nas wolałby, żeby jego rachunki sprawdzała osoba, która ma potwierdzone umiejętności w tym zakresie, a nie ktoś przypadkowy. Warto zatem przed podpisaniem umowy dowiedzieć się, czy osoba prowadząca naszą rachunkowość posiada odpowiednie wykształcenie. Może ona mieć też certyfikat księgowy, to znak, że działalność swoją prowadzi przynajmniej od kilku lat, to jest od czasu, kiedy certyfikaty tego typu były warunkiem świadczenia usług rachunkowych. Istnieją też organizacje, które zajmują się certyfikowaniem biur rachunkowych. O tym, czy nasze biuro ma tego typu certyfikat może się przekonać na stronie www.cik.org.pl. Zapytajmy też o wszelkie potwierdzenia szkoleń i kursów księgowych. Kursy i szkolenia, które przebyła księgowa, informują przedsiębiorcę, że właściciel biura rachunkowego poszerza i aktualizuje swoją wiedzę. Jest to bardzo ważne szczególnie w branży księgowej, w której przepisy zmieniają się bardzo często.

2. Cena

Kolejnym elementem jest cena. A dokładnie jej relacja do świadczonych usług. Nie warto kierować się wyłącznie ceną, z reguły niska cena będzie miała swoje przełożenie na niewielki zakres obowiązków. Tutaj zasada jest bardzo prosta. Zapytajmy o wszelkie świadczone przez biuro usługi, porównajmy je z w kilku placówkach i będziemy mieli świadomość, gdzie uzyskamy najkorzystniejszą cenę w stosunku do jakości oferowanych usług. Przed podjęciem współpracy warto też sprawdzić, czy oprócz podstawowej opłaty za usługę księgową w trakcie prowadzenia księgowości nie będą naliczane dodatkowe opłaty.

image-2

3. Zakres obowiązków

Sprawdzając ceny, jakie będziemy zmuszeni płacić, zwróćmy uwagę na ostateczny czynnik, który decyduje o jakości usług biura rachunkowego. Chodzi oczywiście o zakres obowiązków biura wobec nas. Ważne jest to, jakie świadczenia dodatkowego możemy wybrać, ale też ogólna praktyka pracy biura. Inaczej bowiem będzie nam się pracowało z biurem, które pracuje tylko między ósmą a szesnastą, a zupełnie inaczej, kiedy w weekend będziemy w stanie zasięgnąć porady kogoś kompetentnego. Upewnijmy się też jak przebiega wymiana dokumentów, między klientem a biurem. Czy jesteśmy w stanie wysyłać wszelkie faktury, rachunki przez Internet czy też nie.

Przeczytaj również

One thought on “Cechy dobrego biura rachunkowego

Comments are closed.