wizyta w gabinecie stomatologicznym

Czego Twoje zęby muszą się obawiać?

Może się wydawać, że problemy z zębami mają przede wszystkim te osoby, które ich nie myją. Tymczasem stomatolodzy już dawno obalili ten mit i dziś zwracają uwagę na to, że to nie brak przestrzegania zasad higieny jest naszym największym problemem. Znacznie częściej okazuje się, że winne jest błędne interpretowanie zaleceń oraz wiara w dziesiątki mitów powielanych nie tylko przez pacjentów, ale i przez media. Szukając odpowiedzi na pytanie o to, czego powinny obawiać się nasze zęby, w pierwszej kolejności powinniśmy więc wspomnieć o mitach i fałszywych przekonaniach. Które z nich są naprawdę groźne?

Jak to jest z tym cukrem?

Od wielu lat powtarza się nam, że miłość do słodyczy zwykle nie idzie w parze z pięknymi, zadbanymi zębami. Czy jest to mit? Oczywiście, że nie! Cukier jest tym, czego nasze zęby mają prawo się obawiać, okazuje się jednak, że szkodzi nam on w nieco inny sposób niż początkowo się nam wydawało. Tak naprawdę, kluczowego znaczenia nie ma wcale to, jak dużo go spożywamy, choć dla naszego własnego dobra byłoby lepiej, gdyby cukier był podawany w małych ilościach. Problemem jest przede wszystkim to, jak długo cukier jest w kontakcie z naszymi zębami. Jeśli jemy czekoladę, a potem karnie idziemy do łazienki, aby wyszczotkować zęby, nie powinniśmy obawiać się poważniejszych problemów z próchnicą. Jeśli jednak po zjedzeniu jej przez co najmniej kilka godzin nie dbamy właściwie o higienę jamy ustnej, nasze zęby są w niebezpieczeństwie.

słodycz w rękach

Czy należy myć dziąsła, które krwawią?

Gdy pojawia się krwawienie z dziąseł, warto możliwie jak najszybciej udać się do lekarza. Wizyta nie zawsze ma jednak miejsce z dnia na dzień, a my możemy usłyszeć pochodzące z różnych źródeł namowy, aby nie myć dziąseł, bo pogorszymy ich stan. Dentyści nie ukrywają przerażenia tym, jak silna jest wiara w skuteczność takiego rozwiązania. Problemy z krwawiącymi dziąsłami nie powinny zachęcać nas do rezygnacji z właściwej higieny jamy istnej. Co więcej, zaleca się nawet mycie zębów częściej niż zazwyczaj. Jedyna zmiana powinna dotyczyć samej szczoteczki. Tą, którą stosujemy na co dzień, możemy zmienić na bardziej miękki model.

Nie ma bólu – nie ma dentysty?

Przekonanie o tym, że wizyty u dentysty nie należą do najprzyjemniejszych, nie jest niczym nowym. Pojawia się już od dawna. Od dawna też spędza sen z powiek stomatologom. Dentyści nieustannie muszą też walczyć z mitem mówiącym o tym, że zęby zepsute i wymagające interwencji bolą. Rzeczywiście, ból często sugeruje, że dzieje się z nimi coś złego, nie jest to jednak reguła. Wiele chorób przebiega bezobjawowo. Nie brakuje też takich, które dają o sobie znać dolegliwościami bólowymi jedynie wtedy, gdy są w zaawansowanym stadium. Nietrudno się domyślić, że ich leczenie jest wtedy długie, trudne i kosztowne. Gabinet stomatologiczny ochotanausmiech.pl należy więc odwiedzać co najmniej raz w roku bez względu na to, czy zęby nas bolą, czy też nie. Takie podejście z pewnością przyczyni się do tego, że będą mniej kłopotliwe.

Czy leczyć zęby mleczne?

Jeśli jakiś mit jest groźniejszy od tego, który skłania nas do rezygnacji z wizyt u dentysty, bo nic nas nie boli, jest nim z pewnością przekonanie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć. Wielu dzisiejszych dorosłych pacjentów jest ofiarami takiego podejścia ze strony swoich rodziców. Ci ostatni zrobiliby przy tym wiele, aby cofnąć czas. Warto mieć to na uwadze podchodząc z powagą do higieny jamy ustnej o najmłodszych.