Jak prawidłowo rozliczyć PIT w 2019 roku?

Na początku 2019 roku każdy polski podatnik będzie zobowiązany do złożenia rocznego zeznania podatkowego za 2018 rok. Staniemy wtedy przed koniecznością wykazania przed urzędem skarbowym wszystkich przychodów, które osiągnęliśmy przez ostatnie 12 miesięcy. Nie warto odkładać tego obowiązku na ostatni moment, gdyż za niewywiązanie się z terminów lub błędy w deklaracji grożą dotkliwe kary.

Co zmieni się w rozliczeniach od 2019 roku?

Rozliczając PIT w 2019 roku, warto pamiętać o kilku zmianach. Przede wszystkim doszło do podwyższenia kwoty wolnej od podatku z 6001 zł do 8001 zł. W związku z tym, niektórzy podatnicy będą mogli zastosować wyższą niż dotychczas kwotę zmniejszającą podatek. Do tej pory kształtowała się ona na poziomie 1088 zł, a od teraz może wzrosnąć nawet do 1440 zł. Kwota wolna od podatku również zostanie podniesiona – do 8000 zł.

Kolejną nowością jest konieczność rozliczenia dochodów z tzw. działalności nierejestrowanej, czyli przynoszącej przychody miesięczne nie wyższe niż 1050 zł. W takim przypadku podatnik jest zobowiązany wykazać dochód w deklaracji PIT – w polu „inne źródła przychodów”.

Ostatnia istotna zmiana wiąże się z możliwością skorzystania z usługi „Twój e-PIT”. Polega ona na tym, że to Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje za podatnika deklarację podatkową, którą ten będzie musiał jedynie przejrzeć i zaakceptować – bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków. W ten sposób nie będzie jednak możliwe rozliczenie dochodów z działalności gospodarczej ani uwzględnienie ulg i odliczeń.

Jakie ulgi i odliczenia można uwzględnić w zeznaniu PIT 2019?

Decydując się na rozliczenie PIT w 2019 roku poza systemem „Twój e-PIT”, mamy możliwość skorzystania z wielu ulg i odliczeń. Są to zarówno odliczenia od dochodu, jak i od podatku. Do pierwszych z nich zaliczamy ulgę rehabilitacyjną, budowlaną oraz na internet. Możemy również odliczyć opłacone składki ZUS, składki na fundusz emerytalny IKZE, a także uwzględnić zwrot niezależnych świadczeń. Poza tym przysługuje nam możliwość odliczenia darowizn na cele charytatywne, na kościół, a także związane z krwiodawstwem. Od podatku możemy natomiast odliczyć opłacone składki zdrowotne, a także uwzględnić ulgę abolicyjną, prorodzinną, odsetkową, budowlaną oraz związaną z pomocą domową i szkoleniem uczniów. Mamy ponadto możliwość odliczenia 1% podatku na rzecz organizacji posiadającej status OPP.

program pit format do rozliczenie pitu 2019

Jak najszybciej i najpewniej złożyć deklarację w 2019 roku?

Najlepszym sposobem na rozliczenie podatków jest skorzystanie z programu do składania PIT. Niezwykle rozbudowane możliwości zapewnia m.in. aplikacja pit-format.pl. Za jej pomocą możemy skorzystać z automatycznego kreatora, który przeprowadzi nas przez wszystkie etapy składania deklaracji. Program pomoże nam wybrać odpowiedni formularz, wyliczy wartości podatku, a także sprawdzi poprawność wprowadzonych danych. Naszym zadaniem jest jedynie wpisanie kwot uzyskanych w minionym roku przychodów oraz przysługujących ulg i odliczeń. Nie będzie konieczne składanie jakiegokolwiek podpisu – potwierdzeniem złożenia zeznania podatkowego jest UPO – Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.

Przeczytaj również

4 thoughts on “Jak prawidłowo rozliczyć PIT w 2019 roku?

Comments are closed.