pokój dzienny

Plisy – charakterystyka, zastosowanie w pomieszczeniach biurowych

W tym artykule postaramy się opisać główne zalety i wady plis. Przypomnijmy, żaluzje plisowane są tkaniną osadzoną w specjalnych fałdach, przymocowanych między dwoma profilami. Płótno można przesuwać w poziomie lub w górę za pomocą specjalnego uchwytu, lub przy użyciu innych metod sterowania.

Zalety

Główną zaletą plis jest to, że w arsenale tego systemu znajdują się specjalne modele przeznaczone do montażu na uchylnych oknach. Nawet jeśli chodzi o okna o kącie nachylenia do 60 stopni, a także okna sufitowe o kącie nachylenia do 90 stopni. Umożliwia to najwygodniejsze podniesienie i opuszczenie kurtyny, jeśli okno nie jest wysokie.

Możesz także użyć specjalnego pręta przedłużającego – drążka sterowniczego, którego maksymalna długość wynosi 1,70 m. Drążek umożliwia dotarcie i przesuwanie kurtyny w oknach znajdujących się na wysokości 3,20 m. Warto wyjaśnić, że modele ze stalową linką, ze względu na specjalną konstrukcję mechanizmu, mają łatwiejszy przebieg ruchu płótna. Dlatego nawet na dużych wysokościach zamknięcie lub otwarcie kurtyny nie jest trudne.

słodki dom - mieszkanie - wnętrze

Plisy pomagają filtrować lub blokować światło. Niektóre projekty umożliwiają izolację okien, aby pomóc właścicielom domów zaoszczędzić na kosztach energii. Rozmiar komórki może się różnić w zależności od wybranego produktu, przy czym kształt utrzymuje uwięzione powietrze, aby stworzyć barierę między pokojem a zewnętrzną powierzchnią konstrukcji. To niezwykle istotne z punktu widzenia ergonomii domu.

Według ekspertów typowy dom traci jedną trzecią energii grzewczej i chłodzącej przez drzwi i okna. Powietrze w domu jest ogrzewane lub chłodzone w zależności od temperatury powierzchni okna. Następnie konwekcja wiruje tę zmianę w pomieszczeniu.

Wartość izolacyjna przeciętnego okna z podwójnymi szybami może się podwoić po zainstalowaniu plis w celu jej ochrony. Bariera, którą tworzy za pomocą długich, otwartych kanałów, które zatrzymują powietrze w oknie, może pomóc w utrzymaniu komfortowych warunków w pomieszczeniach przez cały rok.

Prywatność i inne zalety

Plisy zapewniają wyższy poziom prywatności okien w porównaniu z innymi rodzajami żaluzji lub zasłon. O ile nie zdecydujesz się na zakup czystej tkaniny, to przy odpowiednim montażu zapewniają one całkowitą prywatność w twoim pomieszczeniu. Więcej info i przykładowe zdjęcia plis znajdziesz tutaj.

Jeśli mieszkasz w zatłoczonym sąsiedztwie lub w otoczeniu o dużym natężeniu ruchu, dzięki temu produktowi możesz zapobiec niezręcznym spojrzeniom osób docierających do ciebie z zewnątrz. Możesz wybrać tkaniny, które całkowicie zasłaniają światło. Istnieje również opcja filtrowania światła, dzięki czemu w ciągu dnia otrzymujesz go tyle, aby zmniejszyć zużycie oświetlenia wnętrza. Bez względu na to, czy chodzi o salon, sypialnię dziecka możesz całkowicie samodzielnie decydować o ilości słonecznego czy sztucznego światła, jakie wpada do środka pomieszczenia.

Dużą zaletą plis w kontekście innych rozwiązań, które znajdziemy na rynku jest konkurencyjna cena, zwłaszcza jeśli rozpatrywać ją w kontekście korzyści, jakie osiągamy po zainstalowaniu plis.

Przeczytaj również