przeglad wydrukowanych dokumentow

Zamienniki czy oryginalne tonery – wady i zalety zastosowania

Drukarki i urządzenia wielofunkcyjne są zewnętrznymi elementami peryferyjnymi komputera. Ułatwiają pracę z zarządzaniem dokumentami i są wykorzystywane zarówno w organizacjach komercyjnych, jak i w domu. Urządzenia te służą do przesyłania informacji cyfrowych na nośniki zewnętrzne, niezależnie od tego, czy są to papier, papier fotograficzny czy produkty drukarskie.

Klasyfikacja drukarek

Zgodnie z technologią nakładania tuszu drukarki dzielą się na atramentowe i laserowe. Oba typy mają swoje własne subtelności użytkowania i są wykorzystywane do różnych celów. Obraz atramentowy powstaje przez rozpylanie atramentu przez dysze (mikrootwory w głowicy drukującej drukarki). Ten ostatni może być wbudowany we wkład lub bezpośrednio w samo urządzenie. Średnica kropli tuszu, wynosi około 13 mikronów. Rozmiar kropli jest mniejszy niż etap drukowania, a podczas nakładania kropelki farby nakładane są jedna na drugą. Dzięki temu druk atramentowy zapewnia bogaty obraz o wysokiej rozdzielczości 9600 × 2400 (dpi), który jest niezbędny przy tworzeniu wielkoformatowych produktów reklamowych. „Atramenty” są często używane w biurach projektowych, studiach fotograficznych, a także w domu. Do drukowania kolorowych dokumentów wystarczy 4-kolorowa drukarka, a do drukowania zdjęć potrzebna będzie maszyna w 6, 9 lub 12 kolorach. Drukarki laserowe to urządzenia gdzie obraz jest nakładany na podstawę papieru za pomocą tonera w proszku.

Odmiany wkładów do drukarek

Każdy właściciel drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego ma problem z zakupem materiałów eksploatacyjnych. Wybór nie jest łatwy. Czy kupić oryginalną kasetę, czy zamiennik? Oryginalne tonery to wkłady stworzone przez producentów dla ich urządzeń drukujących. Zapewniają wysoką wydajność urządzenia i dobrą jakość wydruku. Zużycie urządzenia wielofunkcyjnego lub drukarki podczas korzystania z oryginalnych pojemników rzadko przekracza dopuszczalne wartości. Nie ma potrzeby częstej konserwacji urządzenia. Główną wadą oryginalnych materiałów eksploatacyjnych jest wysoka cena w porównaniu do kompatybilnych. Wyjaśnia to następująco: aby pozostać na rynku, producenci sprzedają sprzęt drukujący z minimalną marżą, aby mogli następnie sprzedawać tonery, na czym głównie zarabiają.
wydruki
Zamienniki to wkłady innych firm. Są o 50-60% tańsze niż oryginalne, dlatego często kupuje się je w celu oszczędzania. Jakość i okres użytkowania takich produktów zazwyczaj nie są gorsze od oryginału. Wbrew niektórym opiniom, zamienniki nie powodują uszkodzenia drukarki. Nie wpływają też na naprawy gwarancyjne. Trzeba jednak przyznać, że niektórzy producenci mogą jako pretekst odmowy naprawy podawać powód zastosowania zamienników zamiast oryginalnych tonerów, ale nie ma się czym martwić, producenci zamienników mają własne serwisy gwarancyjne, gdzie w przypadku wystąpienia usterki wskutek zastosowania zamiennika, naprawa zostanie zrealizowana przez ów serwis. Bez względu na to, na który rodzaj się zdecydujemy, to przed zakupem należy dokładnie sprawdzić opakowanie. Toner powinien być wykonany starannie. Bardzo niska cena może sugerować, że mamy do czynienia z produktem wybrakowanym, który może nie spowoduje awarii drukarki, ale z pewnością wpłynie na jakość druku. Materiały eksploatacyjne do drukarek warto kupować w sprawdzonych sklepach internetowych, na przykład https://artjet.pl, gdzie dostępne są zamienniki najlepszych producentów na rynku.

Przeczytaj również