Kulczyk płaci 164 mln zł podatków rocznie

1255858131_kulczyk_rostowski
Niedawno Dominika Wielowieyska z Gazety Wyborczej jeździła po Janie Kulczyku jak po łysej kobyle, że nie płaci podatków w Polsce. Tak naprawdę to mogła poczytać np. w Polska na Bogato, że część jego firm płaci w Polsce podatki, ewentualnie tam gdzie zostały założone w Nigerii, Kanadzie, Londynie, a jedynie on sam swoje osobiste płaci w Szwajcarii, w której mieszka na stałe. Riposta najbogatszego Polaka była szybka i celna.

Puls Biznesu opublikował zestawienie największych płatników podatków dochodowego w Polsce. Na podstawie sprawozdań finansowych największych polskich firm opublikowanych za 2011 rok wynika że Kulczyk Holding wpłacił do budżetu 164 mln złotych podatku dochodowego. To największa kwota spośród prywatnych firm. Więcej wpłaca KGHM, Orlen czy PKO BP.
Sprawdziliśmy, faktycznie tak jest. Firma Kulczyka, dysponująca aktywami około 5 mld złotych – składają sie nań udziały w Autostradzie Wielkopolskiej, Pekaes, nieruchomości, oraz biznes samochodowy w 2011 roku zarobiła prawie 900 mln zł. Przy okazji debaty o płaceniu podatków i patriotyzmie gospodarczym biznesmen powiedział kilka słów pocieszenia pod adresem zwykłych podatników.
– Płacenie większych podatków tylko po to, by nasi politycy mogli więcej obiecywać, jest nieracjonalne. Te pieniądze pozostawione ludziom, 40 milionom Polaków czy 500 milionom Europejczyków są dwa razy więcej warte niż pozostawione w rękach administracji – podkreśla miliarder.
Zgadzacie się?

Advertisements